Kategoriler,  Teknoloji

Pazzi: Dünyanın ilk robotik pizza restoranı

Robot teknolojisinin geliştiğini artık hepimiz biliyoruz. Fabrikalarda robotların çalışması işçi maliyetlerini azaltmasının yanı sıra üretimi de hızlandırıyor. Bu avantajlardan dolayı işletmeler robotlara öncelik tanımak istiyor. Tabii ayrıca teknolojinin gelişmesi ve rekabet robotların kullanımını artıran sebeplerden.

Fabrikalarda robotların çalışmasına alışkınız ama ilk kez fast food restoranında da görüyoruz. Fransa’nın başkenti Paris ilk robotik fast food restorana sahip. Bu restoranın adı Pazzi. Bütün işi tek bir robot yapıyor.

Pazzi, kendisini dünyaya ilk robotik pizza restoranı olarak tanıtıyor. Peki bu dünyanın ilk otonom pizza rotobu nasıl çalışıyor?

Geleceğin fast food restoranlarında sadece robotlar mı çalışacak?

Pazzi

Robotik ve elektronik alanında mühendis olan iki genç Sébastien Roverso ve Cyrill Hamon ile Philippe Goldman’ın yolları kesişti. Hayal güçleri ve Ar-Ge çalışmasından Pazzi doğdu. Pazzi, bir pizza restoranı.

Yönetici şef ise üç kez dünya pizza şampiyonu olan Thierry Graffagnino. Şef, işi robota öğretmeleri için mühendislere yardımcı oldu. Pizza yapımını öğrenen robot her işi yapıyor. Tüm mutfak işlerini yardımsız gerçekleştiriyor. Kişiye özel pizzaları 5 dakikada teslim ediyor. Aynı anda 10 pizza yapıyor. Saatte ise 80 pizza yapıyor.

Nasıl Çalışıyor?

İlk önce siparişi alıyor, ardından pizza yapımına başlıyor, pişiriyor ve teslim ediyor. Çok kısa oldu biliyorum ama sizler için videosunu paylaştım.

Sonuç: Geleceğin pizzacıları

Değinmek istediğim iki nokta var. Birincisi teknolojinin hızla ilerlediği. Bir robot tek başına bir pizza restoranını işletebiliyor. Geleceğin pizzacıları hatta restoran çalışanları robotlar olabilir. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

İkincisi ise sizlere ilham olması. Dünya gelişiyor ve değişiyor. Teknolojiye adapte olmalı ve teknolojik girişimler yapabilmelisiniz. Ar-Ge çok önemli. Bunu unutmayın! Ayrıca girişimim için para bulamam demeyin. Pazzi’nin bugüne kadar topladığı sermaye: 15.5M$. İyi işlere her zaman yatırımcı bulunur.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir