Genel,  Kategoriler

Dünya mutluluk günü

Bugün günlerden 20 Mart. Bugünü özel kılan ise Dünya Mutluluk Günü olması. Tabii ayrıca Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Günü.

Yazılarımda her zaman mutluluğu öncelik alırım. Girişilecek işte, çalışılacak işte, seçilecek üniversite bölümde mutluluk çok önemlidir. Çünkü insan mutlu olacağı alanda başarılı olur. Severse kendini o alanda daha da geliştirir.

Bireyin kendini geliştirmesi haricinde pazarlama konusuna da değinmek istiyorum. Girişimci yaptığı işte mutlu olursa başarılı olacağını söyledim. Tüketici için de bu durum geçerlidir. İnsan mutluluğa erişmek için ürün alır. Peki mutluluğu nasıl pazarlarız?

Girişim Gelişimde mutluluk çok önemli bir kavramdır. Bu yüzden bugüne özel yazı paylaşmak istedim. Size bir soru sormak istiyorum. Üniversite bölümünüzü ve gelecekte çalışacağınız alanı düşünün. Siz seçtiğiniz veya seçeceğiniz alanda kendinizi mutlu hissediyor musunuz?

Mutluluk nedir?

Bütün isteklere ve özlemlere erişildiğinde duyulan sevinç. Mutluluğun kısa tanımı budur arkadaşlar.

Mutluluğu seçmek

Girişimci veya çalışan olun fark etmez. Başarılı olmak istiyorsanız mutlu olacağınız alanı seçmelisiniz. İnsanlar her zaman işinde en iyisiyle çalışmak ister. Siz mutlu olursanız kendinizi o alanda daha da geliştirmek isteyeceksiniz. O alanda en iyisi olmak için elinizden geleni yapacaksınız. Bunun sonucunda çok para kazanabileceksiniz. Bu yüzden ilk önce paraya bakmayın. Siz başarılı olursanız para zaten gelecektir. Hem de çok gelecektir. İsmi çok az bilinen işi de yapsanız durum böyledir.

Herhangi bir işi seçip başarılı da olabilirsiniz. Belli bir maaş alırsınız. Belki de ileride terfi bile edersiniz. Bilemem. O sizin çalışmanıza bağlı. Peki mutlu değilseniz ne yapacaksınız? Ömrünüzü o işte geçireceksiniz. Daha fazla öğrenmek bile istemeyeceksiniz.

Hayat bir yarıştır. Herkes kendi alanında en iyisi olmaya çalışır. Bunun sonucunda nitelikli insanlar doğar. Kalite de artar. Ülkesi gelişir ve dünya da gelişir. Hayatın bir yarış olduğuna tekrar dönelim. Peki siz kendinizi alanınızda geliştirmezseniz rakiplerinizin gerisinde kalmaz mısınız? Bu yüzden en iyisi olmak için devamlı gelişin.

İş hayatından önce eğitim gelir. Üniversite ve bölüm seçiminizde mutluluğu ön plana kesinlikle almalısınız. Sevmediğiniz bölümü para için okumanızı tavsiye etmem. Okursanız ve çabalarsanız zaten sevdiğinizdendir de diyebilirim. Şunu unutmayın! Eğitim üniversiteden sonra da devam eden bir süreçtir.

Üniversitede Nasıl Başarılı Olunur? 1. maddesi mutluluk olan yazım. Okumanızı tavsiye ederim.

Mutluluk pazarlamak

Biraz da pazarlama konusuna değinmek istiyorum. Tüketici her zaman ihtiyaç duyduğu ürünleri alır. Bu ürün mal veya hizmet olabilir. İhtiyaç aslında mutluluktur. İnsan ürünü mutlu olmak için alır. En basitinden karnı acıkmıştır ve doymak ister. Karnını doyuran insan mutlu olur. Lezzeti tadınca mutluluk hisseder. Doyduğunda mutlu olacaksa mutlu olmak için doymaz mı? Bir bakıma mutluluk sonuçtur da denebilir. Neyse daha fazla kafanızı karıştırmayayım siz anladınız.

Tüketim mutluluktur. Peki girişimci ne yapmalıdır? İlk önce insanların ihtiyaçlarını bilmelidir. Yani mutlu olacakları ürünlerin ne olduğunu fark edebilmelidir. Mutsuzluğu görebilmelidir. Eksiği giderecek işler yapmalıdır. Tabii bunu yaparken iki nokta çok önemlidir. Birincisi kendini mutlu hissedeceği alan olmalıdır. Kendi alanında başarılı olacağını söylemiştim. Zaten kendi alanında çevredeki eksikliği çok rahat görecektir. Ayrıca dünyadaki gelişmeleri de takip edeceği için ülkesine getirecektir. İkincisi ise girişimcinin amacı kâr etmektir. Eksikliği giderdiği zaman o çevreye fayda sağlayacaktır. Tabii bilmediği bir alansa işi öğrenmeli ve kendini geliştirebilmelidir. İşini sevip mutlu olmalıdır. Eğer sevmezse o ihtiyacı giderse de işini severek yapan rakiple karşılaşırsa başarısız olacaktır.

İşin pazarlamasına gelecek olursak. Mutluluğu ön plana almalıdır. İnsanlara mutluluğu sattığını göstermelidir. Bu konuda daha fazla detay için En Pazarlama Teknikleri: Mutluluk Satmak yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Sonuç: Mutlu olun

Her ne yaparsanız yapın amacınız mutluluk olsun. Eğitiminizden iş hayatınıza kadar mutluluk önemli olacaktır. Ayrıca mutlu insan çevresini de etkiler. Hem başarı bakımından hem de sevinç bakımından. Siz başarılı olursanız çevrenizdekiler de başarılı olacaktır. Başarılı insanlar yakınınızda olursa siz de başarılı olacaksınız. Mutluluk için de durum geçerlidir. Zaten başarı eşittir mutluluktur diyoruz.

Sizin mutlu olduğunuz alan var mı? Yorum kısmına yazıp bizimle paylaşın arkadaşlar.

Dünya Mutluluk Gününüz kutlu olsun. Ayrıca bugün başka hangi özel günler varsa onlar da kutlu olsun. Kendinize iyi bakın mutlu kalın.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir