Genel,  Kategoriler

Elon Musk, 44 milyar dolara Twitter’ı satın aldı

Dünyanın en zengin girişimcisi Elon Musk, 44 milyar dolara Twitter’ı satın aldı.

Musk, “Twitter’ın fiili kamusal kent meydanı olarak hizmet ettiği göz önüne alındığında, ifade özgürlüğü ilkelerine uymamak demokrasiyi temelden baltalıyor.” diye tweet atmıştı. İfade özgürlüğünün Twitter’da kısıtlandığını düşünüyordu. Bunun için kendi sosyal medyasını kurmak istediğini bile düşündü. Sonuç olarak ifade özgürlüğü diye belirttiği Twitter’ı satın aldı.

İfade özgürlüğünün parayla satın alınması kötü bir durum. Ayrıca Elon Musk’ı, Tesla araçları ve uzay alanında yaptığı çalışmalarla biliyoruz. Bir girişimcinin kendi alanı haricinde yaptıklarının zaman kaybı olduğunu düşünüyorum.

Twitter’ın yeni sahibi Elon Musk oldu. Twitter nedir? Elon Musk’ın Twitter süreci nasıl başladı ve nasıl bitti? Yaptığı hamle doğru mu?

Twitter nedir?

Mikroblog yani küçük içerik parçalarının paylaşıldığı sosyal ağ hizmetidir. Kullanıcılar “tweet” olarak bilinen mesajlar yayımlar ve birbirleriyle etkileşimde bulunurlar.

Twitter, Jack Dorsey, Biz Stone, Evan Williams, Noah Glass tarafından 21 Mart 2006 yılında San Francisco, Kaliforniya, ABD’de kurulmuştur.

Yeni sahibi Elon Musk

Elon Musk mart ayında kendi sosyal medya platformunu oluşturmak için “ciddi düşünmekte” olduğunu tweetledi.

Musk, “Twitter’ın fiili kamusal kent meydanı olarak hizmet ettiği göz önüne alındığında, ifade özgürlüğü ilkelerine uymamak demokrasiyi temelden baltalıyor.” diye tweet attı. “Ne yapılmalı?”

Elon Musk kendi sosyal medya platformunu geliştirse bile, Twitter’da sahip olduğu erişim düzeyine sahip olmayacaktı. 84,7 milyon takipçisi var ve sitede en çok takip edilen ilk 10 kullanıcı arasında. Ayrıca toplam 1.3 milyar kullanıcısı olan Twitter ile yarışması zor.

Musk, ilk olarak Twitter’da yüzde 9,2’lik hisse satın aldı. Musk’ın Twitter’daki hissesi %9,2 ile en büyük bireysel hissedar olan Dorsey’nin dört katından fazla. Bu da Elon Musk’ı en büyük hissedar yaptı. Ayrıca Twitter’ın kurucu ortağı Jack Dorsey, Kasım ayında CEO olarak görevinden ayrılmıştı.

14 Nisan’da SEC’e yaptığı bildirimde Twitter’ın tamamı için hisse başına 54,2 dolarlık teklifte bulundu.

Ardından Musk, Twitter’i satın almak için 46,5 milyar dolarlık finansmanı sağladığını bildirdi.

Musk’un gerçek yatırımı, servetinin çok küçük bir yüzdesi ve tamamen satın alması şaşırtmamalıydı. Böyle de oldu. Twitter’dan yapılan açıklamada, Elon Musk’ın 44 milyar dolarlık teklifi üzerinde kesin olarak anlaşmaya varıldığı duyuruldu.

Twitter’ın yeni sahibi Elon Musk oldu.

Sonuç: Kendi düşüncem

Elon Musk bir girişimcidir. Kendisini Tesla araçları ve uzay alanında yaptığı çalışmalarla biliyoruz. Zaten dünyanın en zengini olması yaptığı bu çalışmalara bağlı. Yani kendi alanında uzman olmasından kaynaklı.

Jeff Bezos’da teknoloji şirketi olan Amazon’u kurmuştu. 2013 yılında ise The Washington Post’u satın almıştı.

Girişimci kurduğu ve gelecekte aldığı şirketleri büyütmek için çabalar. Amacı onlardan kâr sağlamaktır. Tabii ki diğer iş insanlarının kendi kararlarına karışamam. Böyle bir gücüm de yok. Yine de herkesin uzman olduğu işi yapmasının doğru olduğunu düşünüyorum. İnsanların bilmediği işlere karışmasının sonucu kötü olabilir. Ayrıca kendi işine daha da yoğunlaşmak varken neden başka işlerle zaman harcayasın? Örneğin Nikola Tesla gibi. Şu an adını biliyorsak kendini alanına adamasıdır.

Satın alma sebebi olarak, herkesin özgürce ve kısıtlanmadan konuştuğu bir sosyal medya istediğini belirtiyor. Twitter’ı satın almasıyla ifade özgürlüğünü parayla almış oluyor. Bu sonuç çıkıyor.

Elon Musk’ın Twitter’ı ne amaçla aldığını bilemem. Kendi çıkarları için almış olabilir. Aldığı Dogecoin’i, attığı tweetle nasıl değer kazandırdığını unutmayalım. Kendini, kendi düşüncelerini ve firmasını daha da ön plana çıkarmak istiyor olabilir.

Her ne olursa olsun ben Musk’ın, Twitter’ı uzay araştırmalarına daha da fon sağlamak için aldığını düşünmek istiyorum. Zaten ilk amacı kesinlikle kâr etmektir. Sonuçta zarar edeceği şirketi satın almaz. Belki bu kâr sadece uzay araştırmalarına gider ve insanlığa daha da fazla fayda sağlayabilir.

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı yazıp, bizimle paylaşabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir