Kategoriler,  Nasıl Gelişebilirim

Otuz yaşına kadar yap

Bazen, “Keşke şuna 10 sene önce başlasaydım.” diyorum. Kurduğum cümlem bana bu içeriğin fikrini verdi. Bazılarını gerçekleştirsem de hâlâ geç kaldığımı düşündüklerim var. Gerçi hiçbir şey için geç değil.

Ben 28 yaşına geldim. 15 20 yaş arasında olanların önünde ise bolca 10 sene var. Bu süreyi iyi değerlendirmeniz gerekiyor. Boş geçirmemelisiniz. Zaman en önemli maliyettir. Doğru kullanılmalıdır. Zamanı iyi kullanırsanız gelecekte başarılı olursunuz.

Sizler için hazırladığım maddeler, gününüzü dolu dolu geçirmenizi sağlar. Ayrıca 10 yılda damlaya damlaya göl olur. Yani yavaş yavaş birikime sahip olursunuz. Ayrıca maddelerim, bence bir insanın kesinlikle yapması gerekenler. Otuz yaşına kadar yap. Otuzundan sonra da devam et.

Aslında bu içeriği, kendi geleceğinizden bir mesaj olarak okuyabilirsiniz.

Şimdi başlaman gereken 10 madde

Senin için 10 maddem var. Yapman için de bolca 10 yılın var. Çok uzun bir süre. Ayrıca çok uzun gelmesin. Çabuk geçiyor. Bu yüzden yarın değil, şimdi başla.

Tabii ki 10 sene sonra yarım bırakma. Hoşuna gideni devam ettir. Zamanını boşa harcadığını düşündüğünü yapmak zorunda değilsin.

1.Sevdiğin alanda yoğunlaş

İlk olarak bu maddeyi yazdım. Çünkü her insanın 1 tane uzman olduğu alan olmalı. Senin de sevdiğin ve kendini mutlu hissettiğin bir alan elbet vardır. Bu alanı bul ve yoğunlaş.

Alanında en iyisi sen olman için 10 seneyi iyi değerlendir. Unutma! 10 sene sonra uzman da olsan daha da öğreneceğin çok şey olacak. Gelişim hayat boyu devam eden bir süreçtir. Alanında en iyisi olmayı gelecekte de devam ettir.

2.Kitap oku

Olmazsa olmaz kitap okumaktır. Alanında en iyisi olmak için gerekli kitapları okumalısın. Ayrıca sevdiğin türde kitapları da oku.

Bilgi her yerden gelebilir. Ne kadarını keşfedersen o kadar gelişirsin.

3.Dizi / Film / Belgesel izle

Bilgiye veya fikre izleyerek de ulaşabilirsin. Sana ilham verecek yapımları izle. Mesela alanın tarihse tarih belgesellerini izleyebilirsin. Tarih konulu filmleri izleyebilirsin. Ayrıca sevdiğin türde yapımları da izle. Sadece kendi alanında yapımlar izlemek seni sıkabilir.

4.Yabancı dil öğren

Artık iş hayatında öne geçebilmen için sadece İngilizce değil başka diller de bilmen gerekiyor. Bu yüzden İngilizceni geliştir. Bunun yanında sana faydalı olacağını düşündüğün yabancı dil de öğren. Hangi dil olur bilmem. Orası sana kalmış. Araştır.

Tabii yabancı dil bilmenin bir başka avantajı da dünyaya açılıp ufkunu genişletebilmen.

5.Müzik aleti çalmayı öğren

Hoşuna giden müzik aletini çalmayı öğren. Hobinin yanı sıra belki de gelecekte para kazanmana yardımcı olabilir.

Sevdiğin müzik aletini çalmak seni stresten de uzaklaştırır. Zamanını dolu geçirmene de yardımcı olur.

6.Bir spor alanında ustalaş

Tıpkı müzik gibi sevdiğin spor dalını yapman senin için güzel bir hobi olabilir. Ayrıca mutlu olduğun dalda profesyonel olabilirsin. Belki olimpiyatlara bile katılabilirsin.

Spor seni stresten uzaklaştırır. Zamanını dolu geçirmene de yardımcı olur.

7.Çalışkan ve başarılı kişilerle arkadaş ol

Çevreni genişletmeye bak. Doğru kişilerle arkadaş ol. Sevdiğin alanlarda başarılı kişilerle tanış.

Çevre, sosyalleşmenin yanı sıra iş hayatın için de etkili olabilir.

8.İlişkilerin olsun

Otuz yaşlarına yaklaşırken ilişkiler konusunda tecrübeli olman senin için olumlu olacaktır. İlişkilerde nasıl davranman gerektiğini bilmen veya öğrenmen gerekir. Bunun için de flörtün veya flörtlerin olsun. Uzun veya kısa birlikteliğin olsun.

Ayrıca gençliğini yalnız geçirme. Bu herkese yazman gerektiği anlamına gelmesin. Unutma! Kimse kimsenin sahibi değil. Sadece tecrübe kazan. Çünkü ilişki olunca insanlar diğerinin sahibiymiş gibi davranıyor. Kıskanmak başka bu başka. İlişkiniz yürürse devam edin, yürümezse bırakın. Belki de bu tecrübesizlikten kaynaklanıyor.

Dünya üzerinde bir sürü insan var. O güzelmiş, bu çirkinmiş ve şu şöyleymiş bırak. Flörtleş. Sonra duruma göre bakarsın.

9.İşe gir ve para topla

Yaz aylarında veya 10 senenin belli bir döneminde mesela 1 2 senesinde iş bul. Gireceğin sektör kendi alanında olursa senin için iki şekilde avantajlı olacaktır. Bunlardan biri alanında işin nasıl işlediğini öğrenmiş olacaksın. Diğeri ise paran olacak. Kendi alanında bulamıyorsan bile kesinlikle iş aramalısın. Hem bir işletmenin nasıl işlediğini görmüş olursun hem de yine paran olur.

Herkesin kendi alanında bir işe girmesini savunurum. Kendi alanında uzmanlaşmanın önemine vurgu yaparım. Bu maddem ise bundan biraz uzakta. Amaç para biriktirmek ve iş tecrübesine sahip olmak. Sevsen de sevmesen de paranı toplamak. Sevsen de sevmesen de iş hayatını görmek.

Toplayacağın para senin hem sosyalleşmene hem de gelecekte yardımcı olacak. İş hayatını görmenin sonuçları da aynı. Hem sosyalleşebilirsin hem de özgeçmişine ekleyebilirsin.

Maalesef ülkemizde fiyatlar istemediğimiz şekilde yükseldi. İsteyen herkes 1 2 sene çalışmayla araba alamıyor. İki senelik birikimle ev de alınmaz. Yine de birikim birikimdir. Güvendiğin sağlam yere yatırım yap. Ürün alıp da satabilirsin. Araba alamıyorsan motor al. Ailenle konuş araba için para biriktirdiğini ve beraber alabileceğini söyle.

Bu parayı yatırım haricinde nereye harcayabileceğini de söyleyeyim. Uzmanlaşmak istediğin alanda eğitim almak için harcayabilirsin. Mesela kurs alabilirsin. Yabancı dil kursuna gidebilirsin. Kitaplar alabilirsin. Üniversite okumak için harçlık yapabilirsin.

10.Vücut çalış

10 sene uzun bir süre. Düzenli vücut çalışırsan sağlıklı ve güzel fiziğe sahip olursun. Ayrıca zinde ve güçlü de olursun.

Belki spor salonuna gitmek istemeyebilirsin. Vakit bulamayabilirsin. Yine de günün belli bir kısmında evde de çalışabilirsin.

Sonuç: Bir bakmışsın gelişmişsin

10 yıl ne kadar uzun gibi dursa da çabuk geçiyor. Maddelerimi düzenli yaparsan eğer 10 yıl sonra bir bakmışsın gelişmişsin.

Maalesef kendi alanımızda uzmanlaşmamız veya hobimizde iyi olmamız zaman alır. Bu yüzden zamanı iyi kullanabilmeliyiz. İşin sırrı zamandır. Hepsini aynı anda yapmaya çalışırsak karma karışık olur. Bu yüzden zamana yayacağız. Yazımın en altında kendim hazırladığım ücretsiz haftalık ve aylık planlayıcılar var. Onları kullanabilirsiniz.

Maddelerim haricinde dünyayı gez başlığını da eklemek isterdim. Bunu imkânı olan kişiler yapabilir. Maddelerimin herkesi kapsamasını istediğim için eklemedim. Tabii ki gelecekte paramız değerlendiğinde batı ülkelerine, uzak doğuya veya Amerika kıtasına rahatça gidebildiğimiz zaman gelecek. O zaman dünyayı bol bol gezin. Gezemeyenler için ise yine de internet var. Dünya basınını takip edin. Gelişmeleri okuyun. Dünyadan kopmayın. Gelişime açık olun.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir