Girişim,  Kategoriler,  Motivasyon

İş kurmak kek yapmak gibidir

“İş kurmak kek yapmaya benzer. Tüm malzemeleri doğru oranda ve doğru kıvamda karıştırmalısınız.” Elon Musk

Kıvamı tutturun

Kek bir süre sonra tamamen tüketilir. Daha uzun sürede tüketilmesi için ne yapmamız gerekiyor?

Elon Musk iş kurmayı, kek yapımına benzetmiş. Yılların girişimcisi çok haklı. Bir işi düzenli yapmak başarı getirir. Her şeyi tıpkı Elon Musk’ın dediği gibi doğru oranlarla yaparsanız ve tam kıvamında yaparsanız başarılı olursunuz.

İşinizi kurmadan önce, kekinizin tarifini doğru yazmalısınız. Kekinizi yaparken bir sonraki adımda ne yapacağınızı bilmelisiniz. Örneğin, bir yıl sonrasını kekin tarif kısmına yazmalısınız.

Kek tüketilen bir şeydir. Tıpkı işletmelerin zamanla tükendiği gibi. Kekinizin çabuk bitmemesi için hızlıca yememeniz gerekir. Eğer çok çabuk tüketmek isterseniz çabuk biter. İstikrarlı ve yavaş yavaş tüketirseniz, mümkün olduğunca çok uzun sürede tüketirsiniz. İşletmeler de aynen böyledir. İşletme açısından tüketim kelimesini para kazanma isteği olarak düşünün.

Biraz daha açık söyleyeyim. Eğer istikrarlı ve yavaş yavaş büyürseniz, uzun dönemde para kazanırsınız. Ayrıca gelecekte de var olursunuz. Bir kerette hemen büyüyemezsiniz. Deneyenlerden çok iyi bir şey olmadığını görüyoruz. Mesela;

Geçmişte çok zengin olmak isteyen bir iş insanının küçük bir şirketi var. Çok çabuk büyümek için kendinden büyük şirketleri satın almaya başlıyor ve borçlanıyor. Kekin kıvamını fazla kaçırıyor. Giderler gelirlerden fazla olunca da batıyor.

Siz dengeli olun.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir