Girişim,  Girişimcilik,  Kategoriler,  Sosyal Girişimcilik

İş kurmak isteyenler için 6 para kaynağı

Üretim faktörleri emek, sermaye, doğal kaynak ve girişimciden oluşmaktadır. Girişimci bu emek, sermaye ve doğal kaynağı bir araya getirerek mal ve hizmet üretimi gerçekleştirir veya aracılık yapar.

Girişimci, sermayesini yatırmadan başlangıç yapamaz. Ufak bir miktarda olsa başlangıç sermayesi olması lazım. Yetersiz bir miktar var ise tamamlaması gerekiyor.

Sermaye, girişimciler için olmazsa olmaz dediğimiz bir faktördür ama bu finansal sorun bir şekilde çözülür. Sizin önceliğiniz doğru planlanmış bir yatırım olmalıdır. Bu yatırımı gerçekleştirmek için parayı sonra düşünmelisiniz. Çünkü dışarıda bu işe yatırım yapacak veya para bulabileceğiniz kaynaklar vardır.

Sermaye bulabileceğimiz kaynaklar

Yatırım fikrini düşündük, planladık ve sıra geldi para konusuna. Yatırım yapmak sermaye lazım. Bu sermaye eksik olabilir veya hiç olmayabilir. Aslında yeterli olmaması bir problem ama çok dert etmemek gerektiğini düşünüyorum. Çünkü doğru bir plan yaptıysanız, sermaye ihtiyacı için dışarı çıkabilirsiniz. Dışarıda para kazanmak isteyen insanlar var. Onları bu işin para kazandıracağına inandırırsanız, sizin fikrinize kesinlikle yatırım yapacaklardır. Lafı fazla uzatmadan 6 para kaynağına geçiyorum.

1.Aile desteği

Fon kaynaklarımızdan biri Ailemizdir. Verdikleri parayı iyi değerlendirmek gereklidir. Ne kadar zenginde olsanız parayı doğru kullanmak önemlidir. Boşa kullanılan her para zaman ve para kaybıdır. Tabi çoğu girişimci bu konuda şanslı olmayabilir. Ailenizin parası olmayabilir ama bu pes etmek anlamına gelmemeli. 

2.Bir iş yerinde çalışmak

Bir planlama yaptıysanız gerekli ya da geriye kalan para hesabı kolay olur. Bu parayı da bir iş yerinde çalışarak biriktirebilirsiniz. Eksik kısmı giderebilirsiniz.

3.En az bir ortak bulmak

Ortak bulmak sermaye bulmanın yollarından biridir. Bir girişim planınız varsa bunu güvendiğiniz kişilerle paylaşın. Onu ya da onları ikna edip sizinle ortak olmasını sağlayın. Bunu yapmanız sizin üstünüzdeki yükü azaltacaktır. 

Genelde bütün parayı kendimiz kazanmak isteriz ama bir işi ortakla yapmak hem yatıracağımız parayı çoğaltır hem de daha fazla para kazanmamızı artırır. Unutmayın belli bir noktadan sonra daha fazla para kazanmak isterseniz başka yatırımcılara ve ortaklara ihtiyacınız olacaktır.

Bir elin nesi var, iki elin sesi var. Bu kısımda bu atasözünü söylememin yerinde olduğunu düşünüyorum.

4.Yatırımcı bulmak

Eğer para kazandıran bir girişim fikriniz varsa yatırımcı bulmak kolay olacaktır. Yatırımcıların desteğiyle eksik olan sermayenizi tamamlayabilirsiniz. Hatta daha da fazla yatırım alabilirsiniz. Tabi sunumunuz önemlidir, bunu da ekleyeyim.

Büyük şirketler ya da bir yatırımcılar daha çok para kazanmak isterler. Bu yüzden genç girişimcilere ihtiyaç duyarlar. Yatırımlar yaparak girişimcilere destek olurlar. Fırsatları değerlendirin.

5.Devlet desteği

Devletler için girişimciler çok önemlidir. Bir ülkenin gelişmesi, gelirinin artması, üretiminin artması ve hatta refahının artması için girişimcilere ihtiyacı vardır.

Girişimciler olmazsa üretim olmaz, ihracat olmaz, ithalat artar ve vergi geliri olmaz. Bu yüzden devletler girişimcilere destekler verirler.

Bizim devletimiz de girişimcilere destek vererek yatırım yapmasını sağlıyor. Ülkemizde Kosgeb (fizibilite çalışması için Kosgeb‘e tıklayın) girişimcilere destek vermektedir. Ayrıca bu desteklerin çoğu geri ödemesiz. Bu yüzden iyi araştırın. 

Ayrıca ülkemizin %99’u kobilerden oluşmaktadır. Girişimcilerin bu rakamı aşağı düşürerek, büyük işletmelere geçiş yapacaklarına inanıyorum.

6.Banka kredileri

Bankalar piyasaya fon sağlayan kurumlardır. Yatırımcılar için uygun faiz oranlarıyla kredi desteği sağlaması girişimciler için başka bir fırsattır. 

Banka kredisi alırken sizden dikkat etmenizi istediğim kısa vade kredi almanızdan kaçınmanız. Tabi kendi planınızı yapmanız ve onu uygulamanız en doğrusu ama söyleyeceğime kulak verin. Kısa vadeli krediler işletmenizi kurduğunuzda sizi ilk başlarda sıkıntıya sokabilir. Piyasada tam tanınmadığınız göz önüne alındığında geliriniz yüksek olmayabilir. Bu durum sizi kısa vadeli krediyi geri ödeme konusunda baya zora sokacaktır. Ayrıca kazandığınız bütün parayı kredi borcunuza ödemek zorunda kalacaksınız. Bu yüzden uzun vadeli kredi almanız sizi rahatlatacaktır. Çünkü uzun vadenin aylık ödemeleri düşüktür.

Parayı bulmak kolay, önemli olan doğru değerlendirmek

Sonuç olarak para bulmak kolaydır. Önemli olan doğru iş fikri ve doğru planlamadır. Doğru fikir ve doğru planlama para bulmada zorluk yaşatmaz.

İş fikrinizin fizibilite araştırmasını yapmanız kesinlikle şarttır. Fizibilite araştırması ile her şeyi görürsünüz ve ne kadar paraya ihtiyacınız olacağını bilirsiniz. Ona göre kredi veya destek alırsınız. Ardından yatırımınızı gerçekleştirirsiniz.

Yatırımcılar ve/veya ortaklarınız fizibilite sonucunu olumlu görürlerse fikrinize kesinlikle yatırım yapacaklardır. Bunların yanı sıra, olumlu bir fizibilite sonucuna devlet desteği ve banka kredisi de alabilirsiniz.

Ayrıca şunu da söyleyeyim. Güven şarttır. Güven vermeniz gerekmektedir. İnsanlar güvendiğine yatırım yaparlar. Her yatırım riskli olabilir ama yatırımcılarınıza, ortaklarınıza ve bankanıza bireysel olarak güven verirseniz ve fikrinizin güvenilir olduğunu gösterirseniz, bu riski göze alacaklardır. Bu yüzden güvenilir olmayı ve doğru bir iş planı hazırlamayı unutmayın.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir