Girişim,  Girişimcilik,  Kategoriler

Dünyanın En Büyük Çevrimiçi Pazar Yerleri 2024

İnternet alışverişi kolay erişiminden dolayı birçok insanın rutini haline geldi. 

E-ticaret teknoloji, giyim veya market gibi ürünlere erişim kolaylığı ve evin rahatlığıyla birleşmesiyle büyüme yönünde ivme kazandı. Çevrimiçi alışveriş sitelerine ziyaret edenlerin sayısında da artış görülmekte. Bu veriler çevrimiçi alışverişin günlük hayatımızda önemli bir konumda olduğunu gösterir.

Amazon, eBay, Rakuten, Shopee, AliExpress, Etsy gibi büyük markalar çevrimiçi alışverişin öncüleri. Bu yazımda dünyanın en iyi 10 çevrimiçi pazar yerlerini inceleyeceğiz. 

Dünyanın En İyi 10 Çevrimiçi Pazar Yeri

1. Amazon:

Aylık Ziyaretçi: 4.790 milyon

Kapsanan Bölgeler: Küresel

E-ticaretin devi Amazon, 1994 yılında çevrimiçi kitap satıcısı olarak başladı. Günümüzde ise benzersiz bir kullanıcı tabanı ve çeşitli ürünleriyle çevrimiçi pazara hakim hale geldi. Şirket büyüdükçe Prime Video, Amazon Web Services, Alexa, Twitch, Whole Foods Market ve daha fazlasını içeren hizmet yelpazesi de büyüdü.  

2. eBay:

Aylık Ziyaretçi: 1.210 milyon

Kapsanan Bölgeler: Küresel

eBay, hem tüketiciden tüketiciye hem de işletmeden tüketiciye işlemler için bir platform sağlayarak, açık artırma ve pazarlık kültürünü teşvik ederek zorlu bir oyuncu olmaya devam ediyor.

3. Rakuten:

Aylık Ziyaretçi: 563,40 milyon

Kapsanan Bölgeler: Küresel

Japon e-ticaret devi Rakuten, dijital içerik ve finansal hizmetler de dahil olmak üzere geniş bir ürün ve hizmet yelpazesi sunarak küresel ayak izini genişletmeye devam ediyor. Ayrıca şirket 2010 yılında ABD Buy.com’u ve  Fransa’nın PriceMinister’ını satın aldı.

4. Shopee:

Aylık Ziyaretçi: 559,60 milyon

Kapsanan bölgeler: Güneydoğu Asya

Merkezi Singapur’da bulunan Shopee’nin çevrimiçi pazar alanındaki yükselişi, kullanıcı dostu arayüzü ve mobil ticarete odaklanmasıyla Güneydoğu Asya’nın dijital ekonomide artan önemini yansıtıyor.

5. AliExpress:

Aylık Ziyaretçi: 525,50 milyon

Kapsanan bölgeler: Küresel

Alibaba Grubunun bir parçası olan AliExpress, rekabetçi fiyatlar ve elektronikten modaya kadar geniş bir ürün yelpazesi sunarak uluslararası alıcıları Çinli satıcılarla buluşturuyor.

6. Etsy:

Aylık Ziyaretçi: 447,30 milyon

Kapsanan bölgeler: Küresel

El yapımı ve vintage ürünlerden oluşan niş bir pazara hizmet veren Etsy, zanaatkârlardan oluşan bir topluluk oluşturarak benzersiz ve kişiselleştirilmiş ürünler arayan alıcıların ilgisini çekiyor. 2005 yılında ABD’de kurulan platform, şu anda Kuzey Amerika, Avrupa ve Avustralya dahil 27 pazarda faaliyet gösteriyor. 

7. Walmart:

Aylık Ziyaretçi: 407,60 milyon

Kapsanan bölgeler: Kuzey Amerika

Walmart’ın çevrimiçi pazarı, fiziksel mağazalarını tamamlayarak müşterilere market ürünleri ve elektronik ürünler de dahil olmak üzere geniş bir ürün yelpazesine kolaylık ve erişilebilirlik sağlıyor.

8. Mercado Libre:

Aylık Ziyaretçi: 362,90 milyon

Kapsanan bölgeler: Latin Amerika

Latin Amerika’nın en büyük çevrimiçi pazar yeri olan Mercado Libre, birden fazla kategoride ürün alıp satmaya yönelik bir platform sunarak bölgede bir e-ticaret merkezi olarak hizmet veriyor.

9. Wildberries:

Aylık Ziyaretçi: 342,90 milyon

Kapsanan bölgeler: Rusya, Ermenistan, Beyaz Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan  

Rusya pazarında önde gelen bir oyuncu olan Wildberries, verimli lojistik ve geniş bir ürün kataloğu ile farklı tüketici ihtiyaçlarını karşılayarak Doğu Avrupa’da gelişen e-ticaret ortamını ortaya koyuyor.

10. Ozon:

Aylık Ziyaretçi: 316 milyon

Kapsanan bölgeler: Rusya

Rusya pazarındaki bir diğer önemli oyuncu olan Ozon, Wildberries ile kıyasıya rekabet ederek tüketicilere kusursuz bir alışveriş deneyimi ve geniş bir ürün yelpazesi sunuyor.

En Popüler Çevrimiçi Pazar Yerlerinde E-Ticaret

Bu en iyi çevrimiçi pazar yerlerinin sıralaması, e-ticaretin küresel doğasını ve tüketici tercihleri ​​ile pazar eğilimlerindeki dinamik değişimleri vurgulamaktadır. 

Dijital pazarın sürekli gelişmesiyle birlikte, bu platformlar dünya çapında çevrimiçi alışveriş yapanların sürekli değişen taleplerini karşılamak için yenilik yapmaya ve uyum sağlamaya devam ediyor.

Teknoloji değişmeye ve gelişmeye devam ettikçe, bu çevrimiçi pazar yerlerinin de gelişmeye devam etmesini ve alışverişi daha kolay ve rahat hale getirmenin yeni yollarını bulmasını bekleyebiliriz. 

Tabii bu bilgiler sadece tüketicileri kapsamamaktadır. Girişimcilerin veya girişimci olmak isteyenlerin tüketiciye nasıl ve nerelerden ulaşacağını göstermektedir. E-ticaret ile ilgili daha fazla bilgi için takipte kalın!

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir