Girişim,  Girişimcilik,  Kategoriler,  Sosyal Girişimcilik

6 şapkalı düşünme tekniği

Fikir bulmak veya ilhamın gelmesini beklemek zor gibi geliyor olabilir. Aslında tahmin edildiği gibi zor olmadığını Edward De Bono bizlere göstermiştir. Yaratıcı düşünme konusunda ustalaşan Edward De Bono teknikler geliştirmiş, kitaplar yazmış ve eğitimler vermiştir.

Günümüzde birçok şirket Edward De Bono‘nun teknikleriyle fikirler geliştirmektedir. Hatta üniversiteler bu teknikleri öğrencilere öğretmektedir.

Bu yazımda Edward De Bono tarafından geliştirilen “6 Şapkalı Düşünme Tekniği” konusuna değineceğim.

Hızlı düşünme ve fikir yaratma tekniği

Edward De Bono‘nun 1985 yılında Six Thinking Hats yani 6 Şapkalı Düşünme Tekniği kitabını yayınlandı.

Edward De Bono, insanların 6 şapka tekniğini kullanarak, toplantılarda ve takım çalışmalarında çok daha üretken olabileceğini öne sürmüştür.

Tekniğin içeriği

6 Şapkalı Düşünme Tekniği, 6 farklı renkte şapkadan oluşmaktadır. Bunlar; Mavi Şapka, Beyaz Şapka, Kırmızı Şapka, Siyah Şapka, Sarı Şapka, Yeşil Şapka‘dır.

Mavi şapka

Organize ve kontrol eden şapkadır. İdareci şapka da denebilir. Şapka sırasını organize eder ve kurallara uyup uyulmadığını kontrol eder. Tartışmanın başında ve sonunda takılır. Sonunda özetlemek için tekrar Mavi Şapkaya ihtiyaç vardır.

Beyaz şapka

Tarafsız veya objektif şapkadır. Görüşülen konu ile ilgili net bilgi ve raporlar ortaya konur. Elimizde hangi bilgiler var? Hangi bilgiye ihtiyaç var? Gibi sorular sorulur.

Kırmızı şapka

Öznel veya sübjektif şapkadır. Konu hakkında duygular ön plana çıkartılır. Görüşülen konu ile ilgili olarak, kişilere hiçbir dayanağı olmadan, sezgi, fikir ve duygularını söyleme fırsatı verir.

Siyah şapka

Objektif şapkadır. Eleştiri kısmı içindir. Konuya kötü tarafından bakılır. Riskleri ve gelecekte doğuracağı problemler ortaya çıkar.

Sarı şapka

Objektif şapkadır. Olumlu kısım sırasıdır. Faydaları nelerdir? Avantajları nelerdir? Gibi sorularla olumlu tarafları ortaya çıkar. İyimser olmamız ve övmemiz gerekir.

Yeşil şapka

Yaratıcı ve yenilikçi şapkadır. Bu kısımda yaratıcı düşünmek gerekir. Konuyla ilgili yeni yaklaşımlar sunulmalıdır. Katılımcılar düşünceleri varsa söylemeli yoksa sessiz kalmaları gerekmektedir.

6 şapka ile hızlı düşün

Bu şapkaların sırasını mavi şapka belirler. Her şapka sırası geldiğinde, şapkanın özelliklerine bağlı kalarak konuşulması gereklidir. O konuda bir sözü yoksa boşa söz isteyip konuyu dağıtmamalıdır.

Edward De Bono, Yaratıcılık ve İnovasyon eğitimlerinde sıkça adı geçen bu 6 Şapkalı Düşünme Tekniği’ni hükümetlere, şirketlere, öğrencilere ve hatta genel olarak herkese önermektedir. Bu teknik sayesinde daha hızlı sonuç alındığı ve özellikle şirketlerin maliyetlerinde düşüşler gerçekleştiği gözlemlenmiştir.

Bu tekniği daha iyi öğrenmek için uzman eğitimcilerden eğitim alabilirsiniz, kitabını satın alabilirsiniz veya bu konuda videolar izleyebilirsiniz.

Bilginizi geliştirmek önemlidir. Her zaman kendinizi geliştirmeye odaklanın.

Ayrıca “Düşünme üstadı Edward De Bono” başlıklı yazımı okumak isterseniz başlıktan veya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Link: https://www.girisimgelisim.com/?p=160

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir