Girişim,  İlham,  Kategoriler

İçerik fikri nasıl bulabiliriz?

Bugün hangi içeriği üretebilirim diye düşünüyordum ve aklıma içerik fikri nasıl bulabiliriz konusu geldi. Bende bunu sizinle paylaşmak istiyorum.

Blog yazısı yazmak için veya video çekmek için güzel bir içerik fikrine ihtiyaç duyarız. Bunun için de araştırmalar yaparız. Aklımıza bazen fikir gelmeyebilir ya da bulamayabiliriz. Peki nasıl içerik fikri bulabiliriz?

Bu yazımda yukarıdaki soruya 3 madde ile cevap vereceğim. Okuduktan sonra içerik fikri bulma konusunda zorlanacağınızı sanmıyorum.

İçerik fikri

Her içerik üreticisinin bir ilgi alanı vardır. Bu alanlar hakkında içerikler yaparız. Tabi ilk önce bize içerik fikri gerekli. Bunun için nereye bakacağımızı bilmeliyiz. Çok uzatmadan yukarıdaki soruma gelmek istiyorum.

İçerik fikri arayanlar için 3 madde

Kaliteli içerikler üretmek istiyorsak, kendi alanımızda içerikler üretmeliyiz. Kendi alanımızda içerikler üretirsek, fikir bulma ve ardından içeriği hazırlama konusunda zorlanmayız. Hatta yaptığımız içeriğin içinden farklı konular bile çıkartabiliriz.

Aldığımız eğitimler ve okuduğumuz kitaplar bize bilgi birikimi sağlar. Bu da fikrin gelmesi için yeterli olabilir. Bazen aklımıza fikir gelmeyebilir. Üzülmeyin! Bunun için size 3 madde söyleyeceğim.

1.Gündem takibi

Her gün güncel haberler oluyor veya yeni bir şeyler çıkıyor. Kendi alanınız hakkında güncel haberleri nereden takip edebileceğinizi bulun ve siz de gündemi takip edin. Arından güncel konular hakkında içerik üretin.

2.Kitaplar, filmler veya sokak

Güncel konular haricinde başka bir konu arıyorsanız bu madde size yardımcı olacaktır.

Bir fikir bulmak için; okumalı, izlemeli ve gezip görmeliyiz. Devamlı araştırmamız lazım. Başka bir yazı okurken veya bir içerik izlerken, orada geçen ufak bir şey aklınıza fikir getirebilir. Hatta alanınız hakkında okuduğunuz kitaplar ve alanınız hakkında izlediğiniz filmler size ilham olabilir. Tabii ki sadece kendi alanınız değil, herhangi bir kitap veya film de size ilham olabilir. Ayrıca dışarıda dolaşırken gördüğünüz bir şey size fikir verebilir. Bunun için ise dışarıda iyi gözlem yapmalısınız.

3.Özel günler veya haftalar ve tarihi olaylar

Sizinle paylaştığım bu içeriğin fikri, bu maddeden türedi. Sadece bu başlık üzerinden gidecektim ama içeriği geliştirip, diğer 2 maddeyi de eklemenin daha yararlı olacağını düşündüm.

Aslında özel günler güncel konulara girebilir ama ayrı madde olarak söylemek istiyorum. Eğer kendi alanınız hakkında özel günler veya haftalar varsa ne zaman olacağını öğrenip, o hafta içerik üretebilirsiniz.

Mart ayının ilk haftası; girişimcilik haftasıdır. Mesela o haftaya özgü içerik paylaştım. İçeriğe ulaşmak istiyorsanız mavi renkli bu cümleme tıklayın.

Eğer yakın zamanda özel gün/hafta yoksa veya alanınıza uygun değilse, arama motorunuza bugünün veya yarının tarihini yazın ve o tarihte geçmişte neler olduğunu öğrenin. Ardından alanınıza giren olayı veya hangi olay hakkında içerik yapmak istiyorsanız o olayın içeriğini yapabilirsiniz. Hatta türetirseniz, daha da içerik üretebilirsiniz.

Mesela ben 21 Ocak günü neler olmuş diye bakıyordum ve 21 Ocak 1862’de Opel’in kurulduğunu ve yine o gün ama 1899 yılında ilk otomobilini ürettiğini öğrendim. İçeriğe ulaşmak istiyorsanız mavi renkli bu cümleme tıklayın. Bunun hakkında bir içerik yazmaya başladım. Opel’i araştırırken, Stellantis adında Hollanda merkezli çok uluslu otomotiv şirketine ait olduğunu öğrendim. Sonra Stellantis’in, başka araba markalarına da sahip olduğunu öğrendim ve Opel içeriğimi genişlettim. İnstagram da bu iki konuda 2 ayrı içerik hazırladım.

Hiçbir şey yapmazsanız içerik fikri bulamazsınız

Boş durarak ilhamın gelmesini beklemeyin. Bilgi birikiminiz varsa gelir ama geçmişte birikim yapmadıysanız içerik fikri aklınıza gelmez.

Sizinle 3 başlık paylaştım ve yardımcı olacağını biliyorum. Bu maddeleri uygularken sadece Türkiye sınırları içinde kalmayın! Dünyaya açılın! Dünyada güncel neler oluyor ve geçmişte neler olmuş öğrenin. Yabancı içerik üreticileri neler yapmış araştırın. Tabii ki kopyalamayın! İçeriği okuyun ve ondan ilham alın. Zaten bir fikir üretmek istiyorsanız yukarıda da söylediğim gibi okumanız, izlemeniz ve gezip görmeniz lazım.

En sonunda bir içerik fikriniz var ve içeriğinizi yazmaya başladınız. Tebrikler ama içeriğinizi üretirken veya ürettikten sonra bu içeriği nasıl türetebilirim diye kenara notlar almayı unutmayın!

Kolay gelsin. Kaliteli içerikler üretin!

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir