Gelişim,  Girişim,  İş Fikirleri,  Kategoriler

Evde çalışarak para kazanmak isteyenler için 15 iş fikri

2019’un sonlarında dünyaya yayılan Covid-19 virüsü ülkemize yani Türkiye’ye de geldi. İnsanlar karantinaya alındı, iş yerleri kapandı ve bunun sonucunda çoğumuz para kazanamamaya başladık.

Evde insanlar para kazanmanın yollarını arıyor. “Ne iş yapabilirim?” diye kendilerine soruyor. Çok zor dönemler oldu ve hala devam etmekte. Umarım normalleşme daha çabuk başlar. Para kazanmayı geçtim artık sıkıldık.

İş deyince aklımıza bir yere gidip para kazanmak gelir. Eğer iş bulabilirsek, para kazanmanın en kolay yolu budur. İş bulamayanlar ise canını sıkmasın. Evde çalışarak da para kazanabilirsiniz. Eğer işiniz varsa, bu iş fikirlerini ek iş olarak da düşünebilirsiniz.

İş fikirleri

Günümüzde nüfusun artmasından dolayı iş bulmak zorlaştırdı. Ayrıca kendi işiniz varsa işletmeler arası rekabeti de artırdı. Bu yüzden para kazanmak için yeni iş fırsatları aramaya başladık. Siz hangi işi yapacaksanız yapın kaliteli bir şekilde yapın. Çünkü rekabette öne geçmenin anahtarı kalitedir. Lafı fazla uzatmadan sizlere bulduğum iş fikirlerini sunayım.

1.Mum yapımı

Mum genelde sevilen bir üründür. Özellikle kokulu mumlar. Siz de evinizde güzel renklerle tasarlanmış kokulu mumlar üretebilirsiniz. Yaratıcı olun ve güzel mumlar tasarlayın. Sonra bu mumları e-ticaret siteleri aracılığıyla ya da sosyal medya sayfası açarak satabilirsiniz.

2.Sabun yapımı

Gerekli malzemeleri alarak süs sabunları tasarlayabilirsiniz. Tasarımlarınızı küçük heykeller gibi düşünün. Alacak kişiler süs eşyası olarak alacaktır. Evlerinde görünecek yerlere koymak isteyeceklerdir. Bu yüzden tasarımı güzel sabunlar yapın. Hatta kokusu da olsun. Yaptığınız sabunları internetten satabileceğiniz gibi, dükkanlara toptan da satabilirsiniz.

3.Ahşap ürünler yapmak

Ahşap ürün deyince aklıma hemen oyuncaklar ve takı kutuları geldi. Daha çok ürün düşünebilirsiniz. Mesela kalemlik, kitaplık için ahşap tasarımlar veya başka başka ürünler. Eğer yapabilirim diyorsanız şimdiden başlayın. Yaptıklarınızı internetten satın.

4.Renkli çorap satışı

Renkli çorap deyince sadece renkli çorap diye düşünmeyin. Hani çoğu kişinin talep ettiği renkli ve üstünde avokado ve farklı farklı desenlerin olduğu çoraplar var ya onlar.

Eğer iyi planlama yaparsanız bu işe girebilirsiniz. Ürünlerinizi internette ve çevrenizde bulunan gençlere satabilirsiniz.

5.Ahahtarlık yapımı

Ahşap, metal veya ip ile anahtarlıklar yapabilirsiniz. Önemli olan hem tasarım bakımından hem de kullanılabilirlik bakımından kaliteli olsun. Çeşit çeşit anahtarlıklar yapabilirsiniz.

Anahtarlığı eğer gençler için yapıyorsanız popüler kültürü kullanmanızı tavsiye ederim. Örneğin, en çok oynanan oyun olan PUBG Mobile anahtarlıkları veya sevilen bir dizi/film karakterini çağrıştıran bir şeyi tasarlayabilirsiniz.

6.Polimer kil ile hediyelik eşyalar

Hediyelik eşya üretimi için polimer kil de kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken; diğer insanlar neler yapmış onları incelemek, ardından kaliteli tasarımlar yapmak ve sonra sosyal medya ve internette yaptıklarınızı satmak.

7.Amigurumi yapımı

Amigurumi ile oyuncak sektörüne giriş yapabilirsiniz. Dışarıdan ithal ettiğimiz plastik oyuncaklar zararlı olabiliyor. Zararlı ithal ürünlerin önüne geçmek için organik oyuncaklar şart. Bu yüzden çocuklarımız için doğal ve sağlıklı oyuncaklar üretebilirsiniz.

İnstagramda amigurumi oyuncaklar veya bebekler karşıma çok çıkıyor. Siz de bu akıma katılabilirsiniz. Sadece bebekler ve çocuklar için düşünmeyin. Evcil hayvan bakan kişilere de ürünlerinizi ulaştırabilirsiniz. Evcil havyanları için bu tarz oyuncaklar almak isteyebilirler.

8.Keçe iğneleyerek hediyelik eşya yapımı

Keçe iğnelemeyi arama motoruna yazdığınızda tıpkı küçük heykeller gibi ürünler göreceksiniz. Keçe iğnelemede ustalaşan kişiler insan yüzleri, hayvanlar veya eşyalar yapıyor. Siz de keçe iğneleyerek ürünler üretebilir ve satabilirsiniz.

Kendinize bir sosyal medya sayfası açın. Bu sayfa sizin portföyünüz olsun. İlk başta kendinizi tanıtmanız ve ürünlerinizi göstermeniz gerekir. Başlangıç için güzel ilgi çekici ürünler yapın. Mesela ünlü bir şarkıcının yüzünü yapabilirsiniz, kediler yapabilirsiniz ve insanların seveceği popüler ürünler yapabilirsiniz. Sonra bunların tek tek fotoğrafını çekin ve sayfanıza yükleyin. Yaptığınız en güzel ürünü (ünlü bir şarkıcı olursa daha efsane olur) profil fotoğrafı yapın. İnsanlar ünlü bir şarkıcının yüzünü görünce, kendilerinin veya arkadaşlarının yüzlerini yaptırmak isteyeceklerdir.

Güzel bir biyografi yazısı yazın. Arkadaşlarınızı ve bu ürünü alabileceğini düşündüğünüz insanları takip edin. Diğer keçe iğneleme sayfalarını bularak, sayfanın takipçilerini takip edebilirsiniz.

Portföyünüzün yani sayfanızın kaliteli ürünlerle dolu olsun. Doğru fotoğraf çekimleri ile yaptığınız ürünleri sergilemenize özen gösterin. Arada kendinizi de çekin. Hatta kendinizi videoya alın. Konuşarak yaptığınız yeni ürünleri insanlara tanıtın. Yeni takipçileriniz sizi görürse güvenirler.

Çok uzatmadan son cümlemi söylemek istiyorum. Surat yapımında ustalaşmaya çalışın.

9.Ürün dolu hediye kutusu

Herkes sevdiği insana güzel bir hediye almak ister. Bu yüzden bir e-ticaret sitesi açabilirsiniz. Ürünlerinizi, çeşitli ürünlerin aynı kutuda olabileceği şekilde satabilirsiniz. Tek bir ürün olarak satamayacağınız anlamına gelmesin. Kutu olarak alacaklara uygun fiyatlar sunabilirsiniz. Bu elinizdeki ürünlerin çabuk elden çıkmasını sağlayacaktır.

İnsanlar kutu tasarımına önem verirler. Bu yüzden kutularınızın tasarımları güzel olmalı. Ayrıca hediyelik ürünler satacağınız için, insanlar sizden hediye ürünleri alıp arkadaşlarına göndereceklerdir. Hediye paketlerinin güzel olması, müşteri devamlılığı sağlayacağı gibi müşteri sayısını da artıracaktır.

Hediye kutusuna ürün çeşidi olarak, tasarımı güzel kokulu mum veya sabun koyabileceğiniz gibi, kendin yap temalı mum veya sabun malzemesi de koyabilirsiniz. Kokulu mum ve sabunun yanına kitap, bardak ve renkli çoraplar ekleyebilirsiniz. Kısacası insanların daha çok talep ettiği ürünleri satarsanız, hediye kutusuna o ürünleri dolduracaklardır. Tabi sınır koymayı unutmayın. En önemlisi de ürünleri kutuya düzenli dizin.

10.Bakıcılık hizmeti

Hep mal üretiminden bahsettik. Biraz da hizmet üretiminden bahsedelim. Bu yazımı yazarken Covid-19 hala devam ediyor. Bu beni şu an yine üzdü. Evde kaldığımızdan dolayı birçok kişinin bu hizmet alımına ihtiyacı olmayabilir veya hastalık bulaşacağı düşüncesiyle bakıcılık hizmetinden kaçınabilir.

Çoğumuz belki evde olabilir ama çalışan insanlar hâlâ mevcut. Çalışan kişilerin çocukları veya evcil hayvanları olabilir. Hatta yaşlı kişiler de olabilir. Eğer bakabileceğinizi düşünüyorsanız, bakım hizmeti arayan kişilere ulaşabilirsiniz. Çocuk veya yaşlılara bakabilirsiniz.

Hayvanlardan korkmuyorsanız hayvan bakıcılığı da yapabilirsiniz. Çalışan insanlar işi gereği başka şehirlere gidip birkaç gün kalabiliyorlar ve bu sırada hayvanına bakabileceği kişilere ihtiyaç duyabiliyorlar.

Portföy için sosyal medyada sayfa açabilirsiniz. Bulunduğunuz şehirde yaşayan kişiler size ulaşabilmesi için ilanlar da bastırabilirsiniz.

11.Podcast

Kısaca bilgisayar veya taşınabilir cihazlara indirebildiğimiz ses kayıtları olarak tanımlayabiliriz.

Eğer bir ilgi alanınız varsa, sesinizi kaydetmeye başlayabilirsiniz. Mesela mizah, din, bilim, kitap, magazin ve diğer konularda sesinizi kaydedebilirsiniz. Kayıt için; kaliteli bir mikrofon ve sesinizi düzenleyebileceğiniz bir program işinize yarayacaktır.

İnsanlara kaliteli içerikler sunun. İnsanlar sizi dinlerken eğlenmeli ya da sizden bilgi edinirken iyi vakit geçirmeli. Kaliteli içerikleriniz çoğalınca, dinleyicileriniz de çoğalacaktır. Ardından size sponsor olmak isteyenler olacak ve para kazanmaya başlayacaksınız.

12.Online çevirmenlik

Yabancı dil biliyorsanız ve çevirmenlik yapabilirim diyorsanız, online olarak hizmet verebilirsiniz.

Bu işi yapmak istiyorsanız ama dil bilmiyorsanız, ilk önce hangi dile daha çok ihtiyaç olduğunu araştırın. Kısacası hangi dili öğrenirseniz daha çok para kazanabileceğinizi araştırın ve o dile odaklanın.

13.Ürün fotoğrafları ve videoları

Bir ürünü yaptık. Sıra geldi sunuma. Ürün fotoğraflarını veya videolarını en iyi ben çekerim diyorsanız bu işe hemen başlayın. Evinize bir köşe ayarlayabileceğiniz gibi gerekli malzemeleri alıp müşterinize de gidebilirsiniz.

Gerekecek malzemeler; fotoğraf ve video çekebileceğiniz bir makine, ışık, bilgisayar ve düzenleme yapabileceğiniz programlar.

Malzemeleriniz tamamsa bu işle uğraşan diğer kişilerin tasarımlarını inceleyerek ilham aşamasına geçebilirsiniz. Ayrıca yaptığınız işleri kayda alıp, yeni müşteriler için çalışmalarınızı nasıl yaptığınızı ve yaptığınız çalışmaları gösterebilirsiniz.

Kaliteli çalışmalardan oluşan bir portfolyo kadar güzel bir şey yoktur.

14.İçerik üreticisi

Bu işi kendi adınıza yapabileceğiniz gibi başka web siteleri için de yapabilirsiniz. İki türlü de ürettiğiniz içeriğin kaliteli olmasına özen gösterin.

Tasarımcı veya içerik üreticisi arayan kişilerin girdiği siteler var. Siz de bu sitelere kayıt olup, müşteriler bekleyebilirsiniz. Zamanla yaptığınız işleri portföyünüze eklemeyi unutmayın.

Görsel veya video tasarımı mı yaparsınız, yoksa metin mi yazarsınız bilmem ama fiyatlandırmayı doğru yapmalısınız. Kaliteli içerikleriniz çoğaldığında sizi talep eden de çoğalacaktır. Bu yüzden arz ve talebi düşünerek fiyatta artışlar yapmanız gerekebilir. Çabuk ve basit işler yaparsanız, fiyatı pahalı yapmamanızı öneririm.

Görsel ve video tasarımından anlamam diyorsanız metin yazarlığı yapabilirsiniz. Dediğim siteleri araştırıp kayıt olursanız, web sayfaları için metin içeriği üreticilerini göreceksiniz. Örneğin, 100 kelimeyi 10 Tl’ye yazanlar var. Siz de başta uygun fiyatlarla yazmaya başlayın.

15.Sosyal medya uzmanı

Günümüz dünyasında işletmelerin hayatta kalabilmesi ve satışlarının artması için sanalda da var olması gerekiyor. Bu yüzden işletmeler, uzman kişilere ihtiyaç duyabiliyor. İhtiyaç duyulan kişiler siz olun.

Yapmanız gereken temel şeyler; işletmenin sosyal medya stratejisini planlamak, uygulamaya koymak ve takip etmek olacak. Yetenekleriniz arasında ise grafik tasarım programlarını kullanabilme ve içerik üretebilme olmalı.

Bu işi yaparken büyük markaların neler yaptığını inceleyerek ilham almalısınız. Kaliteli içerikleri oluşturmalısınız. Bu işi öğrenmeye başlayınca, en basitinden her sosyal medya sitesi için farklı boyutlarda çalışmanız gerektiğini öğreneceksiniz. Bu işin küçük bir boyutu. Doğru alan kullanımını ve çeşit çeşit kısımları da var. Zamanla öğreneceksiniz.

Eğer bu işle ilgileniyorsanız, hemen Facebook for Business‘a girebilirsiniz. Burada bulunan eğitimleri izleyebilir ve sertifikalar alabilirsiniz. Facebook for Business‘e ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Link: https://www.facebook.com/business/learn

Kaliteli yapın

İster yukarıdaki işleri yapın, isterseniz de başka işler yapın ama kaliteli yapmaya özen gösterin. Kaliteli çalışmalardan oluşan bir portfolyo kadar güzel bir şey yoktur. Çünkü insanlar güzel çalışmaya yani kaliteye bakar.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir