Girişim,  Girişimcilik,  İlham,  Kategoriler

Daha fazla para nasıl kazanabiliriz?

Çoğu insan daha fazla para kazanmak ister. Hatta kısa yoldan para kazanmanın yollarını arar. En başta şunu belirteyim. Kısa yoldan para kazanmak için büyük bir riske girmeniz gerekir. Çünkü risk = getiridir. Risk artarsa getiride artacaktır. Bu yüzden Warren Buffett’in dediğine kulak verin, “İlk kural para kaybetmemektir. İkinci kural da birinci kuralı unutmamaktır.” Bu iki kuralı unutmayın! Ayrıca Noah Everett’in de dediği gibi, “Kısa yoldan para kazanmak için kendinizden taviz vermeyin.”

Bu yazımda, çok para kazanmak isteyenlere yardımcı olacak bir içerik hazırladım. Ben size tabii ki sihirli bir yazı sunmuyorum. Cevabı öğrenmek için hemen aşağıdaki yazılara geçeceğinizi biliyorum. Bu yüzden giriş kısmını çok uzatmayacağım. Hadi cevaplayalım.

Nasıl başarırız?

Bu sorunun benim aklıma gelen 2 cevabı var. Bunlardan biri çalıştığınız iş yerinde yükselmek iken; diğeri iş kurmaktır. İkisinin de ortak noktası ise bilgidir. Bilgiye sahipsek, ikisinde de başarılı oluruz ve yükseliriz.

Bir diğer özellik ise arzulu olmaktır. Yani daha da kazanma arzusuna sahip olmaktır. Bu insana göre değişir. İnsanlar yükselmek istemeyebilir. Yani bildiği işi yaparak risklere girmek istemezler. Tabii ki biraz iş bulabilme ve girişimci ise fikir bulabilme imkanına bağlıdır.

İş yerinde yükselerek çok kazanmak

Bazılarımız iş kurarken, bazılarımız da iş kurma riskine girmek istemezler. Zaten iş kurmaya adım atan insan, riskleri hesaplayan insandır.

Eğer iş kurmadan çok kazanmak istiyorsanız, size yardımcı olacak 3 şey vardır. Bunlar; bilgili olmak, güvenilir olmak ve çok çalışmaktır.

Bilgiden kastettiğim nitelikli olmaktır. Bunun için ise eğitim hayatınızın iyi geçmesiyle yola başlayabilirsiniz. Bu yazımı okuyanların lise yaşı geçmiş ise, sonradan da kendinize bir nitelik kazandırabilirsiniz. Eğer daha liseye gitmiyorsanız, en iyi lise ve ardından en iyi üniversiteye gitmek için çabalamalısınız. Liseye gidenler ise, hangi liseye gidiyorsanız gidin o lisedeki eğitim hayatınızı en iyi şekilde geçirmelisiniz ve en iyi üniversite için çalışmalısınız.

Eğitim hayatınızda başlaması gereken diğer özellikler ise, güvenilir olmak ve çok çalışmaktır. Güven, her şeydir. Eğer siz güvenilir olursanız, insanlar sizinle iş yapmak isteyeceklerdir. Çok çalışkan olursanız, gerekli nitelikleri kendinize sağlamanız için çaba sarf edersiniz. Ayrıca çalışkanlığınızı iş hayatınızda da gösterirseniz, o işi her zaman size vermek isteyeceklerdir ve adım adım yükseleceksiniz.

İşe girmeden önce Cv’nize ne kadar çok doğru nitelik doldurursanız, iyi bir işe ve ardından yüksek ücretlerle çalışma imkanına sahip olabilirsiniz. Ayrıca kendinizi her zaman geliştirerek yani yeni nitelikler kazandırarak, kendinize her zaman katkı sağlamalısınız.

Yukarıda doğru nitelik derken neyi kastettiğimi söylemek istiyorum. Örneğin, siz bilgisayar programcısı olmak istiyorsunuz. Bunun için kod yazmayı bilmelisiniz. Diğer gerekli özelliklerde de uzmanlaşarak CV’nize yazmalısınız.

İş kurarak çok para kazanmak

İş kurma kısmı, iş yerinizde alacağınız ücrete göre daha fazla kazanma fırsatı sunar. Unutmamanız gereken bir şey var. O da bunun bir garantisi olmadığıdır. İş yerinizde alabileceğiniz ücretten daha da az kazanabilirsiniz. Çünkü bir riske gireceksiniz. Ayrıca işinizi iyi hesaplayamadıysanız veya beklenmedik gelişmeler olursa iflas etme olasılığınız da var.

Risk = getiri olduğunu söyledim. Amacınız, riskleri en aza indirerek ve kâr maksimizasyonu sağlayarak yani maliyetleri en aza düşürerek, maksimum kâr elde etmek olmalıdır.

Riski ve maliyetleri nasıl düşürebiliriz?

“Bir ortağınızın olması size daha fazla risk alma imkanı sağlar.” Arianna Huffington

Riski ve maliyeti düşürmek için daha fazla paraya ihtiyacınız var. Bunun için ise Arianna Huffington’ın da dediği gibi en iyi çözüm en az bir ortak. Çünkü sermayeniz kısıtlıdır ve alacağınız riski doğru hesaplayamazsanız paranızı kaybedebilirsiniz. Bu durum, sizin risk almanızı engeller.

Ayrıca, çok kazanmak için maliyetleri düşürmeye ihtiyacınız vardır. Maliyeti düşürmek için ise daha fazla ürün almanız veya daha fazla hammadde alarak üretmeniz gerekir. Bunun için de yine en az bir ortağınızın olması işinize yarayacaktır. Kendi başınıza 10 ürün satabiliyorsanız, ortağınız ile 20 ürün satabilirsiniz. Kendi başınıza zengin olma düşüncesi, açgözlülüktür.

Zaten bir işi sadece tek başınıza yaparsanız, büyük kazançlar sağlayamazsınız. Sizin de bildiğiniz gibi, işiniz büyük ise her işe siz yetişemezsiniz. Bu yüzden yanınızda en az bir çalışan daha olmalıdır. Anca o zaman esnaf faaliyetinin dışına çıkarsınız ve daha çok para kazanabilirsiniz. Bu paragrafta ortaktan çok genel durumu söyledim arkadaşlar.

Kısaca sadece sizseniz, belli bir seviyeyi aşamazsınız. Seviyeyi aşmak için başka kişilere de ihtiyacınız vardır. “Bir elin nesi var iki elin sesi var.” boşa dememişler.

Seçenek sizin

Dediğim gibi herkes riske girip iş kurmak zorunda değildir. Hangi seçeneği seçerseniz seçin, yükselmek sizin elinizdedir.

İş kurduğunuz zaman tabii ki daha fazla para kazanabilirsiniz ama şunu unutmayalım! İş kuranlar işlerini büyüttüğü zaman, işlerini yönetecek nitelikli yöneticilere ihtiyaç duyarlar. Çalışacağınız şirket ne kadar büyükse maaşınız da büyük olacaktır.

Her zaman nitelikli olmak için çok çalışın. Bilgi önemlidir ama bütün gün çalışırsanız arkadaş edinemeyebilirsiniz. Arkadaşlarınıza da zaman ayırın. Asosyal olmayın. Yakın arkadaşlarınız haricinde, doğru kişilerle de arkadaş olun. Yani hangi alanda uzmanlaşmak istiyorsanız, o alanda uzmanlaşan diğer insanlarla tanışın. Alanınızda uzmanlaşmış insanları da tanıyın. Çünkü bu tanıyacağınız yeni insanlar size, geliştiğiniz konuda katkılar sunacaklar.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir