Kategoriler,  Yeşil

Bireysel olarak iklim değişikliği ile nasıl mücadele edebiliriz?

İklim değişikliği veya küresel ısınma günümüzün bir gerçeğidir. İklim değişikliği yangın, toprak kayması ve sel gibi doğal afetlerin artmasına yol açar. Ayrıca kuraklık, buzulların erimesi, okyanus ve deniz suyu seviyelerinde artış gibi durumlar meydana getirir. Bunlar da insanları, hayvanları ve tüm ekosistemi olumsuz etkiler.

Bu yüzden iklim değişikliğinin önüne geçebilmeliyiz. Geçemezsek ülkemizde de beklenmedik hava olayları, sıcak hava dalgaları, orman yangınları ve kuraklık gibi durumlarla karşılaşacağız. Bunun sonucunda biyolojik çeşitlilik ve tarımsal verim gibi kayıplar yaşayacağız.

Peki küresel ısınmaya nasıl engel olacağız? Bireysel olarak iklim değişikliği ile nasıl mücadele edebiliriz?

Birey olarak neler yapabiliriz?

Topluluklardan bağımsız bireysel olarak da iklim değişikliği ile mücadele edebiliriz. Bunu da 5 madde ile başarabiliriz.

1.Daha az ve verimli tüketelim

Su, enerji ve yakıt gibi kaynaklarda tasarruf yapalım. Enerjiyi verimli kullanan ürünleri tercih edelim. Örneğin, tasarruflu lamba ve beyaz eşya kullanalım. Cihazlarımızı tasarruf modunda kullanalım. Ev yalıtımı yaptıralım. Az yakıt tüketen araçları seçelim.

Bireysel tüketimi düşürelim. Ne kadar az tüketirsek o kadar az çöp çıkar. Sağlıklı beslenelim. Organik gıdaları tercih edelim.

2.Yürüyelim, bisiklete binelim ve toplu taşıma kullanalım

Ulaşımda fosil yakıt tüketimi sera gazı salınımına neden olur. Elektrikli araçlar sera gazını düşürmede etkili olsa da enerji tüketimini artıracaktır. Bu yüzden daha çok yürüyelim, bisiklete binelim ve toplu taşıma kullanalım.

3.Geri dönüşüme katkı sağlayalım

Tüketince meydana çöp çıkar. Bu çöpleri de geri dönüştürebilmemiz gerekir. Tek başımıza geri dönüşüm yapamayız. Bunun yerine geri dönüştürülebilir ambalajlı ürünler kullanalım. Plastik çöpü azaltalım. Hatta mümkünse hiç kullanmayalım.

4.Çevreye saygılı olalım ve büyütelim

Ormansızlaşmanın önüne geçmemiz gerekiyor. Bu yüzden ormanlarımızı koruyalım. Eğer ağaç kesilecekse kestiğimiz kadar veya daha fazla ağaç dikelim. Bu konuda sürdürülebilir olalım. Çiçekler de ekelim. Sadece ormanlık alanlara veya bahçemize değil şehirlerimize de ekelim. Ağaçlarla bütün olalım. Onların da canlı olduğunu unutmayalım.

Ayrıca yerlere çöp atmaktan kaçınalım. Çevremizi temiz tutalım.

5.Bilgi sahibi olalım ve paylaşalım

En önemlisi de bu konuda bilgili olalım. Bildiklerimizi de çevremizle paylaşalım. Çevremizi bu konuda bilinçlendirelim.

Sonuç: Hayatımızın parçası haline getirelim

İnsan alışkanlıklarından hemen vazgeçemez. Bu yüzden mümkün olduğunca bu 5 maddeyi yapmaya çalışalım. Ayrıca bütün bunları sadece bir gün yapmayalım. Hayatımızın parçası haline getirelim.

Tek bir kişi bile yapsa ufak çapta etkili olur ama bunları herkesin yapması çapı büyütecektir. Bu yüzden, “Ben yapsam ne kadar etkili olur?” demeyin. Örneğin, araba bazı durumlarda ihtiyaçtır. İhtiyacınız olmadığı zaman yürüyün, bisiklet sürün veya toplu taşıma kullanın. Sizin bunu yapmanız iklim değişikliğiyle mücadelede +1 katkı sağlayacaktır. Bunu 100 kişi yaptığı zaman +100 etkili olacaktır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir