Girişim,  İlham,  Kategoriler

Her Girişimcinin İzlemesi Gereken 10 Film

Hayallerinizdeki girişimi gerçeğe dönüştürmek mi istiyorsunuz? O zaman ilham kaynağınız olacak bu filmleri kaçırmayın!

Filmler ilham için harika bir başlangıç noktası olabilir. Sinema endüstrisi, ünlü iş insanlarının hikayelerini büyük ekranda anlatmaktan hoşlanıyor. Son yıllarda, modern mucitlerin nasıl başarıya ulaştığına dair sürekli bir biyografik film akışı var. Girişimciler ise bu filmlerden sıklıkla öğütler ve ilham sağlıyor.

Bu yazıda, her girişimcinin özgüvenini yeniden kazanmasına ve hayatında bitmek bilmeyen koşuşturmacasına mola verebilmesi için 10 ilham verici film listesini ele alacağız. Listemizde, bazıları beklenen, bazıları ise beklenmeyen; ancak iş kurmanın zorluklarını gösteren filmler yer alıyor.

Filmleri izlerken çıkarılacak önemli dersleri not etmeyi unutmayın!

1. Stajyer

İlk filmimiz Stajyer. İzlemesinden keyif aldığım filmi en başa koymak istedim.

Başarılı bir şirketin sahibi olan Jules Ostin, çalışanlarındn birinin tavsiyesiyle yeni bir stajyer programı başlatır. Biraz yaşını almış insanlara yönelik olan bu deneysel programa ilk başlayan kişi ise 70 yaşındaki Ben Whittaker olur.

2. The Social Network

The Social Network, Facebook ’un kurucusu Mark Zuckerberg’in hayat hikayesini ve ünlü sosyal paylaşım sitesinin kurulma aşamalarını anlatıyor.

Facebook’un nasıl ortaya çıktığını görmek büyüleyici. Bu film, gerçekler ve kurgu açısından karışık eleştiriler almış olsa da, genel olarak kesinlikle izlenmeye değer.

3. The Wolf of Wall Street

24 yaşında genç ve hırslı bir adam olan Jordan Belfort, yatırımcıları aldatarak kısa zamanda köşeyi döner. Kısa zamanda tonla para kazanıp o parayı aynı zamanda çabucak harcayabilen birisi olur. Uyuşturucu kullanan, fahişeler ile ilişkiye giren pahalı ve pis bir hayatı vardır. Film, gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır ve Amerikan borsasında çalışan komisyoncu Jordan Belfort’un biyografisinden esinlenilmiştir.

4. The Big Short 

Dünya ekonomisi hakkında belli bir bilgi seviyesine sahip 4 kişi, 2000’li yılların ortasında yaşanan büyük ekonomik krizi önceden sezerler. Ancak gerek bankalar, gerekse hükümetler bu durumu ısrarla görmezden gelmeye devam etmektedir. Oluşan bu büyük açığı ancak her şeylerini kaybetmeyi göze alacak kadar cesur olanlar, risk almaktan korkmayanlar değerlendirebilecektir. Sonunda ya batacak, ya da muazzam paralar kazanacaklardır.

5. Pursuit Of Happyness

İyi bir baba olan Chris Gardner, işinde sorunlar yaşayan, maddi açıdan sarsıntıda olan ve aynı zamanda iyi bir eş olan bir adamdır. Ancak ne yazık ki eşi sıkıntılara daha fazla katlanamayacağına karar vererek onu terk eder. Christopher adındaki oğulları da babasının yanında kalır. Karısının terk edişi de yetmezmiş gibi bir de ev sahibi dışarı atar. Sokaklarda kalıp, tuvaletlerde, düşkünler evinde çalışarak ayakta durmaya çalışır. Oğlunun sevgisi bu mücadeleci baba için her şeydir.

6. The Founder

Zengin olmanın hayallerini kuran Kroc, bir gün California’ya yaptığı ziyaret esnasında McDonald’s restoranı ile karşılaşır. Servis hızından ve çalışma düzeninden etkilenen Kroc, Mac ve Dick McDonald kardeşlerle bu işi büyütmek üzere görüşür. Daha önce şubeler açmayı deneyen, ancak başarısız olan McDonalds Kardeşler, bu teklife ilk başta sıcak bakmazlar, ancak Kroc’un ısrarları sonunda restoran zinciri oluşturmasına izin verirler. Kroc başlarda büyük zorluklarla karşılaşsa da işleri büyütür. Ancak işler büyüdükçe, kardeşler ile Kroc arasında anlaşmazlıklar baş gösterir, Kroc ise hiçbir şekilde durmaya niyetli değildir.

7. Joy

Tek başına 3 çocuğuyla ayakta kalmaya çalışan Joy Mangano’nun (Jennifer Lawrence) 4 kuşağa yayılan aile hikayesi filmde anlatılıyor. Aşk acısı, ticaret hayatının zorlukları ve maddi sıkıntılarla yüzleşen Joy, yine de ayağa kalkıp büyük işler başarmanın yollarını arayacaktır. 

8. Moneyball

Düşük bütçe ve sınırlı kaynaklarla kazanan bir takım nasıl kurulur? Bu tamamen bir girişim gibi geliyor.

9. The Aviator

Ergenlikten yeni çıkmış Hughes, babasının matkap ucu fabrikasından kalan serveti, I. Dünya Savaşı’nda savaşan uçakları konu alan “Cehennem Melekleri” adında bir film çekmek için kullanmak gibi çılgın bir karar alan Hughes, benzeri olmayan bir film yapmak üzere yola çıkar.

10. Jerry Maguire

Jerry Maguire (Tom Cruise) Uluslararası Spor İdaresi’nin en üst temsilcisi olarak camianın tartışmasız lideridir. Jerry güzel nişanlısı Avery Bishop’a (Renée Zellweger) bağlıdır ve iyi bir ilişkileri vardır. Tek sorun Jerry’nin kendini otomatik pilota bağlamış olmasıdır. Jerry SMI için yazdığı “Düşündüklerimiz ve Söyleyemediklerimiz: İşimizin Geleceğidir” sloganı yüzünden işler karışır ve işten çıkarılır. İşinden atılmış ama kendine güvenli ve kim olduğunun farkında olarak her şeye sıfırdan başlamak zorunda kalır.

Bonus:

Ratatouille

En sevdiğim animasyon filmlerinden biri olan Ratatouille için bu listede işi yok diyebilirsiniz. Ama yine de size eğlenceli vakit geçirmenin yanı sıra bir mutfağın ve hatta restoranın nasıl işlediği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Bu da restoran açmak isteyen girişimcilere ilham olabilir. Tabii hijyene dikkat etmeniz gerekiyor.

Remy adındaki bir fare, Fransa’da büyük bir aşçı olma hayalleri kuruyor. Kader Remy’i Paris’in kanalizasyonlarına attığında, Remy kendini, usta aşçı Auguste Gusteau sayesinde ünlenmiş bir restoranın altında buluyor. Eşsiz bir Fransız restoranının mutfağındaki hoşlanılmayan ve hatta kesinlikle istenmeyen bir misafir olmanın getirdiği tehlikelere rağmen, Remy’i aşçı olma arzusu bizlere eğlenceli vakit geçirtiyor.

Sizin Önerileriniz Neler?

Bu filmler, size farklı bakış açıları kazandıracak, motivasyonunuzu artıracak ve girişimcilik yolculuğunuzda size rehberlik edecek. Başarılı girişimcilerin hikayelerinden dersler çıkaracak, hatalarından ilham alacak ve kendi başarınızın temellerini atacaksınız.

Siz girişimciler için listemi paylaştım. Bu listede olmayan ve sizin beğendiğiniz girişimcilere ilham veren filmler neler? Ayrıca içlerinden hangilerini izlediniz ve beğendiniz? Bizlerle paylaşın!

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir