Girişim,  Girişimcilik,  Kategoriler

En iyi pazarlama teknikleri: Mutluluk satmak

Biz insanlar yaptığımız işlerin sonucunda mutluluk ararız. Mutluluk, herhangi bir şeyden gelebilir. En basitinden suyu içtiğimizde veya yemek yediğimizde mutlu oluruz. Başka bir örnek, her insan sağlıklıysa mutludur veya mutluysa sağlıklıdır. Mutluluk en temel ihtiyaçtır. Derinlemesine girmeyeceğim. Ben daha çok işletme odaklı düşünerek cümlelerime devam edeceğim.

Mutluluğa ürün yaratarak, satarak veya alarak erişiriz. Yaratmak, doğamızda olan var etme ihtiyacımızdır. Satmak, para kazanma ihtiyacımızdır. Almak ise geçinme ihtiyacımızdır. Her insanın ayrı ihtiyacı vardır. İhtiyaçlarımızı giderdiğimizde ise mutlu oluruz.

Biz insanlar mutluluk arıyorsak, o zaman işletmelerin de bizim ihtiyaçlarımıza göre ürün üretip, satması gerekir. İşletmelerin başarılı olabilmesinin temelinde müşteri ihtiyaçları vardır.

İşletme doğru ürünü elinde bulundurduğunda, geriye pazarlama kalır. Pazarlayamazsa satış yapamaz ve piyasadan çekilir. Bu yazımda en iyi pazarlama teknikleri arasından mutluluk satmak konusunu ele alacağım. En bilindik dünya markasını analiz edeceğim. Sizlere mutluluğun nasıl pazarlandığını anlatacağım.

Mutluluk nasıl pazarlanır?

En kaliteli ürün ve hizmet, insan ihtiyaçlarını giderendir. Tüketildiğinde mutlu olunandır.

Eskiden üretilen ürün pazarlanırdı. Günümüzde ise müşterilere göre ve hatta tek müşteriye özel ürün üretiliyor ve satılıyor. İlk bunun farkında olarak işe başlanmalıdır.

İşletmeler pazar araştırması yapmalı, doğru sorular sorup doğru bilgi edinmeli ve hedef kitlesi belirlemelidir. Ardından doğru ürünü üretmeli veya tedarik etmelidir. Bu yüzden söyleyeceğim ilk madde önemlidir.

1. Müşteri ihtiyaçlarına göre ürün satışı

Biz insanlar, ihtiyaçlarımıza göre ürün alırız. Tüketim de bizleri mutlu eder. Tabii herkesin ihtiyaçları farklıdır. Kaliteden beklentileri de farklıdır. Bazılarımız ilk olarak tasarıma bakarken, bazılarımız da fonksiyonlarına bakar. İlk olarak nelere baktığımız, pazar araştırması ile tespit edilir. Sonra ona göre ürün üretilir veya hizmet verilir.

Mutluluğu pazarlamak istiyorsanız, kesinlikle elinizde doğru ürün olmalıdır. Sonra ise ikinci maddemiz devreye giriyor.

2.Güzel sunum

Müşteriler sunuma dikkat eder. Sunumun iyi veya kötü olması, bir dahaki sefere o işletmeden ürün veya hizmet almayı etkiler.

Güzel sunum müşteriye her zaman iyi hissettirir. Müşterilerinizi güler yüzle karşılamalısınız. Giyiminiz iyi ve temiz olmalı. İş yeriniz iyi ve temiz görünmeli. Güler yüzle ürününüzü veya hizmetinizi sunmalısınız. Kaliteli hizmet vermelisiniz. Müşterileriniz verdiğiniz hizmet ile kendilerini kral ve kraliçeler gibi hissetmeli. Çünkü iyi hissetmekte bir ihtiyaçtır. Unutmayın! İhtiyaçlar giderildiğinde mutlu olunur.

Müşteri mutlu olursa, çevresine de tavsiye eder. Bu yüzden kendinizi ve çalışanlarınızı eğitmelisiniz.

E-ticarette de kaliteli hizmet önemlidir. Kargoların hızlı gelmesi gerekir. Bu yüzden en hızlı gönderen ve en iyi hizmeti veren kargo şirketi ile anlaşmalısınız.

Son olarak ise müşterinin şikayeti olduğunda hızlıca ilgilenmeli ve sorunu çözmelisiniz.

3.Ürün paketleme

En önemli maddelerden biri de paketlemedir. Bu sadece e-ticaret için geçerli değildir. Güzel paketlenmiş ürün müşteriyi mutlu eder.

Paketlemeye özen gösterilmelidir. Paketin rengi, içinden çıkan güzel bir sözü, ufak bir hediyesi, güzel paketlenmesi ve aklınıza gelen diğerleri önemlidir.

Paketlenmek deyince sadece sarmayı demiyorum. Paketin tasarımı da önemlidir. McDonald’s menüsü olan Happy Meal’in paketi iyi bir örnektir. Arama motorunuzun görseller bölümüne “Happy Meal” yazın ve aratın. Kutusunda kocaman gülücük göreceksiniz. Bu yüzden ürün paketleme konusuna en iyi örneklerden biridir.

Renkli paket üzerinde mutluluğu çağrıştıran görselleri veya kelimeleri gördüğümüzde mutlu hissettirir. Siyah ve klas bir paket tasarımı da mutlu hissettirir. Bu yüzden markanız ve hedef kitlenize göre tasarlayın.

4.Ürün ismi

Bu maddenin örnekleri daha çok restoran, kafe ve genel olarak gıda sektöründe var. McDonald’s, ürünlerine mutluluğu yerleştiren en iyi örnek şirkettir. Hepimizin aklına kazınan, “Happy Meal” yani “Mutlu Yemek” menüsünü bilmeyen yoktur. Happy Meal, McDonald’s restoranının çocuklar için sattığı menüdür.

Başka sektörlerde de örnekleri mutlaka vardır. Ülkemizde olmasa bile dünya çapında elbet vardır.

5.Mutluluğun sloganı

Slogan kullanmak önemlidir. Kısa ve net bir şekilde, ürün veya hizmette ne sunulduğu söylenebilmelidir. Olabildiğince basit olmalıdır. Çünkü uzun slogan karmaşık ve zihinde pek durmayabilir.

Sloganlarınızda sevgi, mutluluk veya keyif kelimelerini kullandığınızda, insanların zihninde ürün veya hizmetin kullanıldığında mutluluğa erişileceği oluşur.

McDonald’s, maddemize yine en iyi örnektir. Happy Meal, adında ve paketinde mutluluğu içeriyor dedik. Bunların yanında menünün sloganı da mevcut. Sloganı ise “Aile boyu mutluluk”. Kısa, net, basit ve akılda kalıcı. Bu sloganın altına ayrıca, “Çocuklar için mutluluk Happy Meal Dünyası ile başlar.” cümlesi eklenmiş.

Aşağıdaki McDonald’s linkine tıklarsanız, sloganı, cümleyi, paketi ve menü adını görebilirsiniz.

Link: https://www.mcdonalds.com.tr/happy-meal

Logo, şirketlerin veya bireylerin sembolüdür. Ürün veya hizmet ve verilmek istenen mesaj düşünülerek tasarlanır. Kullanılan yazı fontu bile önemlidir.

Herkesin mutluluk beklentisi farklıdır. Bazı insanlar arabasında Mercedes simgesini görünce mutlu olurken, bazıları da bir ürünü KFC logosunda olduğu gibi mutlu yüz görünce almak isteyebilir. Tabii ki ön planda olan ürün ve kalitedir. Sonuç olarak ulaşılmak istenen mutluluktur.

Gülücük ve logo kelimelerini düşününce, aklıma KFC ve Amazon geliyor. Amazon logosunda bulunan ok işareti aslında “A’dan Z’ye her şey var” düşüncesiyle çizilmiş olsa da, zihnimizden gülücük geçiyor.

Bütün logolar güler yüzlü olsun demiyorum ama tasarlanan logo kaliteli olmalı. Modern ve iyi hizmet veren şirket olduğunuzu göstermeli.

Ayrıca logonuzda mutlu bir yüz ya da minimalist basit bir çizgi olsun, ürününüz ve hizmetiniz kötüyse mutluluğa erişmek için bir daha kimse size gelmez. Bunu unutmayın!

7.Mutluluğun reklamı

Reklam, ürün veya hizmeti satabilmek için olmazsa olmazdır. Reklamlarda verilmek istenen mesaj kısa ve nettir.

Mutluluğu pazarlamak için mesaj, tüketildiğinde mutluluğa erişileceği olmalıdır. Bunun için Nutella örneğini verebilirim. Aşağıdaki Nutella reklamında kullanılan slogan, “Nutella ile mutluluğa uyan!”

Amerikan hamburger restoran şirketlerinin dünyaya yayılmasında Hollywood’un payının büyük olduğunu düşünüyorum. Amerikan filmlerine dikkat ederseniz, hamburger yiyen insanlar zevk alırlar ve mutlu olurlar. Örnek olarak Pembe Panter filminden hamburger sahnesini izleyebilirsiniz. Filmlere yerleştirilmiş en iyi reklam örneklerinden biridir. Dakikası: 2.15 – 2.35

Siz de mutluluğu satın

Herkesin ihtiyacına göre ürün satamazsınız. Paranızı en kârlı şekilde kullanabilmelisiniz. Hedef kitlenize, doğru ürünleri satabilmelisiniz. Bu şekilde hem siz hem de müşteri kitleniz mutlu olacaktır.

Sadece tüketince değil, satış anında da uygulanan hizmet müşteriyi mutlu etmelidir. Ürünü veya hizmeti daha kullanmadan mutlu olabilmelidir. Müşteri işletmenizden kesinlikle güler yüzle ayrılmalıdır. İçinden, “Çalışan bana böyle davrandı, bir daha gitmem.” diyorsa kötü. Dışından başkalarının da duyacağı şekilde diyorsa daha da kötü. Bunun olmaması için hem kendinizi hem de çalışanlarınızı eğitmelisiniz.

Ürün veya hizmet sunulurken ve tüketim gerçekleşirken mutluluğa erişilir. Bunu her işletmeden yapabilir. Asıl önemli olan insanların sizin ürününüzü veya hizmetinizi kullanmadan ihtiyaçlarının giderileceğine ve mutluluğa erişeceklerine tüketmeden inanmalarıdır.

McDonald’s şirketi gibi, insanlara mutlu yemekler sattığınızı gösterebilmelisiniz. Happy Meal menüsünde mutluluk sloganı var, Türkçesi, “Mutlu Yemek” demek, paketinde de gülücük var. Mutluluğu sadece ürün adına ve sloganına değil, ürün paketine de yerleştirmişler. Şirketin maskotu bile palyaço. Çocukları eğlendiren bir figür. Hatta izlediğim Eğlenceli Tarih Dersleri – Hazır Yemekler belgeselinde, “Bir ankete göre Amerika’da çocukların %96’sı Ronald McDonald’ın (McDonald’s palyaçosu) kim olduğunu biliyor. En çok tanınan ikinci karakter ise Noel Baba.” diyor.

Mutluluğu göstermesiniz de insanlar ihtiyaçlarını giderdiklerinde elbet mutlu olurlar. Bizim amacımız, bizden alışveriş yaptıklarında daha mutlu olacaklarına inanmalarıdır. Bu yüzden ürün adlarını ve sloganlarınızı iyi seçmelisiniz. Reklamlarınızda mutluluğu ve keyfi göstermelisiniz. Eğer ürününüz veya hizmetiniz kaliteliyse, kullandıklarında size daha da inanacaklar. Bu sayede devamlı sizden alışveriş yapacaklar. Başkalarına, sizi tavsiye edecekler.

Mutluluk, keyif ve benzeri kelimeleri kullandığınızda ürününüz kesin satılır demediğimi sizlere hatırlatmak isterim. Her işletmenin ve insanın stili farklıdır. Her insan mutluluk görselini veya kelimesini görünce size gelecek diye bir şey yok. Bazıları renkli, bazıları da siyah klas bir ürünü kullandıkları zaman mutlu olurlar. İşletmelerin kendi hedef kitlesini tanıması ve nasıl mutlu olacağını bilmesi bu yüzden önemlidir.  

Mutluluğu satabilen işletme her zaman başarılı olur. Siz de mutluluğu satın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.